:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe, przelotne opady deszczu

Zobaczyli jak powstaje papier

W poniedziałek, 14 maja, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Płońsku, w ramach tygodnia bibliotek odbyły się kreatywne edukacyjne warsztaty „Jak powstaje papier”, w których wzięli uczniowie szkół podstawowych nr 2 i 4 z Płońska oraz przedszkola Świat Odkrywców.

Warsztaty utrzymane były w duchu dawnych epok, poprzez średniowieczne stroje, maszyny i urządzenia takie jak kadź, prasa, pieczęcie. Zajęcia miały na celu przybliżenie historii papiernictwa, tak aby w obecnej dobie internetu uświadomić uczestnikom, jaką rolę odgrywał i nadal odgrywa papier w naszej kulturze i jej kształtowaniu.

Uczestnicy warsztatów po zapoznaniu się z krótką historią papieru i piśmiennictwa mieli możliwość przygotować własnoręcznie prace odwiedzając trzy stanowiska: czerpanie papieru wraz z zatopionymi płatkami kwiatów w masie papierniczej, barwienie papieru techniką japońską (technika tradycyjna , która ma ponad 2000 lat) i odciskanie pieczęci lakowych, kaligrafia - pisanie gęsim piórem. Wykonane własnoręcznie prace uczestnicy otrzymali na pamiątkę do domu.

Warsztaty są organizowane przez Bibliotekę Miejską Publiczną w Płońsku od 4 lat i cieszą się dużym zainteresowaniem. W tegorocznych,  dotyczących procesu powstawania papieru, wzięło udział 150 uczestników, a najważniejsze było dążenie organizatorów, aby każdy czynnie uczestniczył w procesie powstawania i dekoracji papieru.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Zobaczyli jak powstaje papier komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się